Ruch jest przejawem życia. Aktywność fizyczna jest czynnikiem kształtującym organizm człowieka i jego funkcje. Rozwija i wzmacnia wszystkie układy organizmu, wywierając wpływ na ich budowę i sprawność. Człowiek potrzebuje aktywności fizycznej tak samo, jak pożywienia i powietrza. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które znajdują się w fazie intensywnego rośnięcia, wzmacniania i doskonalenia. Występujący u dzieci „głód ruchu” jest właśnie wyrazem podświadomej chęci zaspokajania tej bardzo ważnej potrzeby – zapewnienia niezbędnego czynnika stymulującego rozwój. Dlatego też we wczesnym dzieciństwie i młodości uprawianie sportu wywiera znaczny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny, społeczny i intelektualny. Promuje odpowiednie zachowania, kształtuje charakter i tożsamość oraz poprawia naszą ogólną kondycję. Wartości edukacyjne sportu przejawiają się w naturalny, niewymuszony sposób, poprzez zabawę i jego żywiołowy charakter. Wpływ sportu na życie ludzkie wykracza daleko ponad zajęcia czysto sportowe. Sport oddziałuje na stosunki międzyludzkie w takim samym stopniu jak na świat edukacji, pracy i rekreacji; jest też istotnym czynnikiem promocji zdrowia. Sport spełnia w życiu każdego człowieka wiele zadań. Po pierwsze sport wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie musimy się przejmować żadnymi chorobami serca czy też nadwagą jeśli codziennie, albo przynajmniej co drugi dzień uprawiamy sport. Kolejna sprawa sport uczy nas współpracy z innymi ludźmi,. Wiadomo sport rzadko kto uprawia w pojedynkę, poza tym wiele sportów wymaga zespołowego uprawiania. Ćwiczymy wtedy także grę fair play, która jest też bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Uprawiając sport odreagowujemy stresy i rozładowujemy nadmiar energii, która siedzi w naszym ciele. Dzięki temu nie dochodzi do żadnych napięć i kłótni w domu, bo człowiek wracając z takiego treningu jest raz, że zmęczony, a dwa zadowolony z wszystkiego, bo w trakcie uprawiania sportu wydziela się właśnie taki hormon szczęścia. Sport jest potrzebny w życiu każdego człowieka i spełnia bardzo ważne funkcje, więc nie powinniśmy z niego rezygnować. 

Opracowanie: Małgorzata Pawlaczek, Małgorzata Kucharska