W dniach 15.10 – 19.10.2018 w naszym przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny pt. „Bajka o Piosence i nutkach”. W oparciu o bajki o Piosence i Nutkach Lidii Bajkowskiej, dzieci zostały wprowadzone w świat muzyki.
W przystępny dla nich sposób zostały zapoznane z takimi pojęciami muzycznymi jak: muzyka, dźwięk, cisza, melodia, piosenka, zwrotka, refren, fortepian, śpiew, taniec,
dźwięki wysokie, niskie, średnie, symfonia, muzyka symfoniczna, filharmonia, opera, teatr, szkoła muzyczna, sklep z instrumentami muzycznymi, artysta, klawiatura, klawisze, nuty, pauza, cisza, oktawa, gama, pasaż, wiolin, bas. Poprzez proste ilustracje, przy wykorzystaniu pojęć i zjawisk znanych z życia codziennego, w przystępny sposób można wprowadzić dzieciom podstawowe pojęcia muzyczne.

         W ten oto sposób dzieci przy pomocy Piosenki oraz jej pupilów: kotki Zwrotki oraz pieska Refrenu, uczyły się budowy piosenek. Gdy wybrały się wraz z Piosenką do lasu, zaczęły dostrzegać wysokości dźwięków dzięki ptakom, które śpiewały wysoko, pszczółkom o średnich tonacjach oraz niedźwiedziom, które mruczały w jaskiniach swoimi niskimi głosami. A jak się później mogły przekonać, Muzyczny Las okazał się zaczarowany, ponieważ zamiast grzybów rosły w nim klawisze – duże białe i małe czarne, które do swoich koszyczków zbierała wesoła Piosenka, ponieważ były jej one potrzebne do ułożenia klawiatury, która jak wiadomo składa się z białych klawiszy oraz czarnych zgrupowanych po dwa i trzy. Jednak najwięcej dziwów działo się w mieście zwanym Symfonią, gdzie każde miejsce poświęcone było muzyce: filharmoniom, operom, teatrom, szkołą muzycznym, sklepom z instrumentami itp. To tam właśnie w swoich pałacach mieszkają damy Gamy wraz ze swoimi strażnikami Pasażami oraz wesołymi nutkami mieszkającymi w swoich pokoikach zwanymi taktami. Pojawiają się tam również inne muzyczne postacie, ale o tym dzieci dowiedzą się w kolejnych projektach edukacyjnych, bo wszystko, nawet muzykę należy dawkować stopniowo.

         Dzieci w tym tygodniu poza zapoznaniem się z bajkami, uczyły się poprzez różne zabawy muzyczno-ruchowe rozpoznawać kontrasty muzycznych: rozróżnianie wysokości dźwięków (dźwięki wysokie, średnie i niskie); dynamiki brzmienia – wolno, szybko, głośno, cicho; nastrojowości utworów muzycznych: wesoło – smutno. Dzieci  za pomocą zabaw dramowych uczyły się wyrażania nowo poznanych pojęć muzycznych. Wykonywanie różnorodnych działań plastycznych miało zaś służyć utrwalaniu nowych terminów.  Był to również czas na zapoznanie się z wyglądem oraz brzmieniem instrumentów perkusyjnych. Dzieci brały udział w tworzeniu prostych instrumentacji muzycznych zarówno jako muzycy jak i dyrygenci.

         Najważniejszym celem powyższego projektu edukacyjnego było rozbudzenie dziecięcej ciekawości w zakresie edukacji muzycznej, bo kto wie, jaki potencjach drzemie w naszych dzieciach. Czas pokaże…

                                                                                                                                                                Opracowała: mgr Małgorzata Kucharska