Nie od dziś wiadomo, że wszystko, co podajemy dzieciom do zjedzenia, przyczynia się do kształtowania ich przyszłych kulinarnych nawyków i upodobań. Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Najważniejszym czasem dla programowania naszego zdrowia i życia jest okres wczesnego dzieciństwa.

Niestety nasze pociechy nie potrafią same określić, co jest dla nich dobre i wybierają pożywienie, które w ich mniemaniu jest smaczne. Brak wiedzy w temacie zdrowego żywienia zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest otyłość, która stała się groźną chorobą cywilizacyjną.
Jedzenie często bywa dla dzieci nudne. Nie potrafią delektować się jego smakiem tak, jak dorośli. Trzeba je więc urozmaicać poprzez np. zabawy w gotowanie połączone z elementami terapii sensorycznej, które w prosty i przyjemny sposób mogą wspierać dziecko w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez nie otaczającego go świata. Działania te mają na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego planowania i gotowania potraw oraz zachęcić przedszkolaki do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe, może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować.
Okres w przedszkolu jest to bardzo ważny czas, czas na wdrażanie nawyków żywieniowych oraz prawidłowych postaw i zachowań. Postawy, umiejętności oraz nawyki, które małe dzieci wynoszą z przedszkola, procentują w dorosłym życiu lepszym funkcjonowaniem społecznym i zawodowym.
Do wprowadzenia innowacji skłoniły nas obserwacje, ale przede wszystkim ogromny sukces, jakim było zdobycie certyfikatu „Przedszkole przyjazne zdrowemu żywieniu” za udział w Ogólnopolskim Programie KiK/34.
Dzięki innowacji kulinarnej dzieci rozwiną nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania, nabędą umiejętność planowania i organizowania swoich działań, rozwiną swoją kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznają się z zasadami savoir- vivre przy stole. Wspólne planowanie i przyrządzanie posiłków będzie również okazją do wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między dziećmi.